ERASMUS PLUS

Naša škola sa zapojila do dvoch projektov Erasmus plus od roku 2015 do 2019. Vďaka týmto projektom sme mohli zorganizovať 4 študentské a 1 učiteľskú mobilitu do Anglicka.

Momentálne čakáme na schválenie akreditácie, ktorá by nám umožnila robiť ďalšie projekty Erasmus+ do roku 2027.

ERASMUS+ (2015-2017)

Téma projektu: „Transformácia školských vzdelávacích programov partnerských škôl na európsku úroveň prostredníctvom zdieľania inovácií osvedčených postupov.“

V októbri 2015 začala naša škola pracovať na projekte s britskou školou Salesian School v Chertsey v Spojenom Kráľovstve na projekte, ktorý bol finančne podporovaný programom Erasmus+. Projekt mal názov „Transformácia školských vzdelávacích programov partnerských škôl na európsku úroveň prostredníctvom zdieľania inovácií a osvedčených postupov“ a trval dva roky, do októbra 2017. Hlavným cieľom tohto projektu bolo vytvoriť dobre fungujúce a perspektívne partnerstvo zdokonaliť si schopnosť komunikovať v anglickom jazyku v bežných situáciách. Navyše vzájomne sa obohacovať a pomáhať si aj v rámci predmetov (náboženstvo, dejepis a geografia), ktoré sa bilingválnom gymnáziu vyučujú po anglicky. V rámci projektu sa uskutočnili dva výmenné študijné pobyty z každej partnerskej školy. Každého pobytu sa zúčastnilo 30 študentov a traja alebo štyria učitelia.   

Cieľom študijného pobytu anglickej strany na Slovensku v októbri 2016 bolo predstaviť študentom aj vyučujúcim im málo známu krajinu v strede Európy. Zamerali sme sa tiež na oblasti, ktoré vyučujeme v anglickom jazyku. V rámci geografie sme absolvovali spoločné geografické exkurzie do Vysokých Tatier a do Belianskej a Jasovskej jaskyne. V rámci dejepisnej exkurzie sme spoločne navštívili Osvienčim a na našom území Svidník a okolie, kde prebiehali ťažké boje počas prvej a druhej svetovej vojny. V rámci náboženstva sme partnerskej škole predstavili dobre fungujúce pastoračné dielo Saleziánov, ktorí v našom meste úspešne pracujú s mládežou a marginalizovanými skupinami. Britskí partneri nás zase inšpirovali v dobročinnosti, lebo finančnými aj vecnými darmi podporili Saleziánsku rómsku školu v mieste nášho bydliska.  Projekt sme rozdelili do troch fáz – pozorovanie, zapájanie sa a analyzovanie.

V rámci prvej fázy projektu vycestovali slovenskí žiaci na týždňový pobyt do Veľkej Británie v novembri 2015. Boli to všetci žiaci prvého ročníka bilingválneho gymnázia, aby sa úroveň jazykových kompetencií u všetkých žiakov zvýšila. Žiaci sa na partnerskej škole zúčastňovali vyučovania predmetov dejepis, geografia a náboženstvo s cieľom obohatiť si slovnú zásobu v týchto predmetoch. Projektovou úlohou učiteľov bolo hospitovať na predmetoch, komunikovať s britským pedagógmi a zdieľať dobre fungujúce postupy pri vyučovaní.     

Druhá fáza projektu sa volala „Zapoj sa/Join“. Žiaci sa stali aktívnymi účastníkmi vyučovacieho procesu na oboch partnerských školách spolu s domácimi študentami. Mali možnosť si vyskúšať kooperáciu so študentami z partnerskej školy pri práci v malých skupinách. Výstupmi boli pojmové mapy, kvízy a výkladové slovníky k vybraným témam z dejepisu, náboženstva a geografie. Výsledky po spracovaní do elektronickej podoby uverejníme na internete.  

Tretia fáza sa volala – „Analyzuj“. Už po absolvovaní prvých mobilít sme usporiadali seminár, kde sme predstavili svoje poznatky a postrehy vyučujúcim zo širokého okolia. Na seminár sme pozvali aj britských pedagógov, ktorí sa podelili o svoje osvedčené postupy pri zavádzaní takých foriem vyučovania. Oni žiakov aktivizujú, nútia ich premýšľať a podporujú ich tvorivosť.     

S partnerskou školou plánujeme dlhodobú spoluprácu, lebo máme podobného ducha školy, zameranie, hodnotovú orientáciu a ciele. Zároveň sme si v mnohých oblastiach obohatením. Partnerstvo budeme naďalej rozvíjať na úrovni žiakov a pedagógov, na úrovni profesionálnej i osobnej, v podobe študijných pobytov ale aj na diaľku, prostredníctvom internetu.

ERASMUS+ (2017-2019)

Téma projektu: Implementácia kritického myslenia do vzdelávacích programov partnerských škôl“

Gymnázium sv. Jána Bosca sa stalo koordinátorom projektu zameraného na budovanie partnerstva škôl so Salesian School v Chertsey aj v období 2017 – 2019. Témou tohto projektu je Rozvoj kritického myslenia vo vyučovacích predmetoch geografia, dejepis, náboženstvo a informatika. Plánovanými aktivitami na oboch partnerských školách je vyučovanie kooperatívnou a skupinovou formou v anglicko-slovenských skupinách, dejepisné exkurzie a geografické vychádzky. Výstupmi budú písomnosti a referáty uplatňujúce stratégie kritického myslenia, objektívneho hodnotenia a vyjadrenie vlastného názoru.

C1
Miesto projektového stretnutia: Salesian School, Chertsey
Počet učastníkov z Cirkevnej spojenej školy: 28 (24 študentov, 4 pedagógovia)

Trvanie: 5 pracovných dní

Jún 2018: Podrobné predstavenie techniky kritického myslenia našim študentom a to britským vyučujúcim, ktorý tieto techniky ovláda a využíva v praxi. Pozorovať na vybraných hodinách, čo je kritické myslenie a v ktorých oblastiach sa dá využiť, taktiež osvojiť si techniky kritického myslenia. Vytvoriť v skupine s britskými študentmi spoločný výstup, písomnou alebo ústnou formou. Kritické myslenie chceme využívať na vybraných predmetoch, preto sa tohto stretnutia zúčastnia žiaci jednej triedy vo veku 15-16 rokov a vyučujúci predmetov, v ktorých chceme kritické myslenie rozvíjať, a to náboženstvo, dejepis, geografia a informatika.

C2
Miesto projektového stretnutia: Cirkevná spojená škola, Bardejov, Slovensko
Počet učastníkov zo Salesian School v Chertsey, UK: 22 (20 študentov, 2 pedagógovia)
Trvanie: 5 pracovných dní

Október 2018: Britskí pedagógovia, ktorí sa zúčastnia pobytu na Slovensku, budú rozvíjať kritické myslenie v heterogénnych skupinách a zhodnotia prezentačné zručnosti pracovných tímov a budú usmerňovať pracovné skupiny. Britskí študenti budú na pôde školy, ale aj v teréne (návštevou rôznych inštitúcií) oboznámení s problematikou regionálnych dejín. Po zhromaždení potrebných informácií, spracujú tieto poznatky v medzinárodnej skupine a vyjadria svoje postrehy a postoje použitím kritického myslenia. Britskú skupinu študentov budú tvoriť vybraní žiaci, ktorí prešli výberovým konaním, teda študenti, ktorí sa pripravujú na záverečné skúšky z vybraných predmetov a majú aktívny záujem spolupracovať na témach týkajúcich sa GEG, DEJ, KNB, INF. Študentov budú sprevádzať 2 pedagógovia, a to učitelia geografie a dejepisu.

C3
Miesto projektového stretnutia: Salesian School, Chertsey
Počet učastníkov z Cirkevnej spojenej školy: 28 (24 študentov, 4 pedagógovia)
Trvanie: 5 pracovných dní

Jún 2019: Kľúčovou aktivitou tejto výmeny bude záverečná rétorická súťaž – „Public Speaking“, ktorá bude hodnotená odbornou komisiou a to pedagógmi pôsobiacimi v partnerskej škole, aj na Univerzite v Londýne. Táto súťaž bude prezentáciou schopnosti spracovať tému a kriticky myslieť. Hodnotiť sa budú myšlienkové postupy a schopnosť argumentácie. Súťaži bude predchádzať aktívna príprava študentov v heterogénnych skupinách a to nielen štúdiom materiálov v školskom prostredí, ale aj štúdiom v teréne (návšteva inštitúcií, dotazníky, ankety, atď. ). Účastníci si nielen vymenia potrebné informácie, ale budú spolupracovať v rámci spracovania informácií a u slovenských študentov sa značne prehĺbia jazykové a komunikačné zručnosti. Skupinu slovenských študentov bude opäť tvoriť jedna trieda žiakov vo veku 15-17 rokov a sprevádzať ich budú pedagógovia vyučujúci predmety, ktorých sa tento projekt týka.

C4
Miesto projektového stretnutia: Cirkevná spojená škola, Bardejov, Slovensko

Počet učastníkov zo Salesian School v Chertsey, UK: 22 (20 študentov, 2 pedagógovia)

Trvanie: 5 pracovných dní

Október 2019: V rámci štvrtej mobility budú študenti oboch partnerských škôl pracovať v skupinách a ich úlohou bude spracovať jednotlivé témy v rámci štyroch predmetov: dejepis, geografia, informatika a náboženstvo. Témy budú spracovávané prostredníctvom postupov kritického myslenia a ich obsahom nebudú definitívne fakty, ale naopak otázky a podnety, ktorých cieľom bude kritické myslenie vyvolať. Každá skupina spracuje najmenej tri témy a výsledný zborník spracovaných tém (portfólio) bude možné využiť pre rozvoj kritického myslenia ostatných študentov partnerských škôl. Tento zborník pripravia všetci účastníci študijných pobytov v tomto projekte, v spolupráci s 20 britskými študentmi a 2 pedagógmi, ktorí boli vybraní vo výberovom konaní na partnerskej škole a ktorí sa aktívne zaoberajú kritickým myslením.

ERASMUS+ Učiteľská mobilita

Cirkevná spojená škola

Jiráskova 5

085 27 Bardejov

Telefón – sekretariát: 054/4722848

Cirkevná základná škola

sv. Egídia

Gymnázium sv. Jána Bosca