Žiaci sa každý rok vyberajú na návštevu do jednej z našich troch partnerských škôl v Anglicku. Vzdelávaco-poznávacieho pobytu sa môžu zúčastniť celé triedy, pretože sú cenovo dostupné pre všetkých.

Salesian School Chertsey

Blessed Hugh Faringdon Catholic School, Reading

St John Bosco
College, London

HISTÓRIA POBYTOV V ANGLICKU

17. - 21. marec 2024 (Londýn)

Hneď po maturitách, v dňoch od 17. do 21. 3. 2024, sme s našimi maturantmi navštívili Londýn. Prvý deň naše kroky viedli do Natural History Museum, následne do zážitkovej galérie Frameless a nakoniec do Battersea Power Station, bývalej uhoľnej elektrárne pretvorenej do moderného obchodného centra. 

Druhý deň sme s našimi rovesníkmi zo St. John Bosco College strávili 6 vyučovacích hodín na rôznych predmetoch, rozprávali sme sa a užívali si pekný spoločný čas. Poobede sme sa presunuli do centra Londýna, kde sme navštívili známe pamiatky. Večer sme zakončili nádherným muzikálom The Lion King. Odporúčame všetkými desiatimi! 

V stredu sme sa vybrali opäť do centra Londýna. Navštívili sme St. Paul’s Cathedral, ktorej kupolu, podľa zákona, nesmie žiadna zo stavieb v okolí svojou výškou prevýšiť či zatieniť. Je v nej pochovaný aj admirál Nelson. Od katedrály sme pokračovali ďalej na ikonický Tower Bridge, odkiaľ sme sa zážitkovou plavbou loďou previezli po Temži k Westminster Bridge. 

Posledný deň sme vybehli na Sky Garden, mrakodrap, ktorý je vďaka svojmu jedinečnému tvaru známy ako „vysielačka“ a ponúka krásne výhľady na celý Londýn. Po zotmení sme opäť nasadli na lietadlo a v ranných hodinách sme pricestovali domov. 

Za doprovod ďakujeme pani zástupkyni Dubivskej a pánovi učiteľovi Tkáčovi. Za finančnú podporu patrí veľká vďaka aj nášmu riaditeľovi a poslancovi Martinovi Šmilňákovi! 

Október 2022 (Reading, Brighton, Oakwood, Oxford, Londýn)

Prvý deň v Anglicku sme využili na návštevu našej partnerskej školy v Readingu. Pán riaditeľ, Simon Uttley, nás privítal úvodnou prednáškou o histórii Spojeného kráľovstva. V skupinách sme neskôr diskutovali na rôzne témy, a tak si precvičovali “speaking skills”. Spolu s našimi anglickými spolužiakmi sme boli aktívnou súčasťou vyučovacích hodín rôznych predmetov, čo nás tiež obohatilo o nové poznatky. Po vyučovaní sme sa presunuli do prímorského mesta Brighton a vychutnávali si jeho podvečernú atmosféru s krásnym západom slnka. V Oakwood climbing centre sme si za pomoci skúsených inštruktorov vyskúšali rôzne lezecké disciplíny, pri ktorých sa mnohí z nás zapotili a siahli na dno svojich síl. Bez vzájomnej podpory, povzbudenia, odvahy a odhodlania by nám to išlo oveľa ťažšie, ale druháci a piataci v miešaných tímoch sa zomkli, bližšie sa spoznali a prekonali sami seba. 

Ďalší deň sme strávili v historickom a univerzitnom meste Oxford. Prešli sme sa po chodbách Oxford University a okrem campusu sme videli napríklad aj jedáleň či knižnicu, kde sa na hodiny pripravovalo mnoho známych ľudí. Každý z nás sa potom vybral vlastnou cestou spoznávať centrum mesta. Posledný deň v Anglicku sme strávili v jeho hlavnom meste – Londýne. Videli sme mnoho známych pamiatok ako napríklad Big Ben, London Eye, Buckingham Palace, St. Paul’s Cathedral a mnoho ďalších krásnych miest. V metre sme prechádzali zastávkami, ktoré sa spomínajú aj v našich knihách a nahrávkach, ktoré počúvame na hodinách angličtiny. 

Vážime si, že sme dostali možnosť vycestovať za naše hranice a byť v prostredí, kde môžeme našu angličtinu využiť naplno. Ďakujeme za tento krásny týždeň, kedy sme mohli byť spolu, navzájom sa spoznávať, prehlbovať vzťahy, spolupracovať a tvoriť výnimočné spomienky, ktoré v nás ostávajú ešte veľmi dlho.

Jún 2022 (Brusel, Reading, Oxford, Londýn)

Druháci a tretiaci tento rok vycestovali do Anglicka spolu, a to s cieľom navštíviť partnerskú školu v Readingu. Cestou tam si však nemohli nechať ujsť možnosť navštíviť Európsky parlament a ďalšie pamätihodnosti v Bruseli. Lamanšský prieliv prekročili v nedeľu podvečer, potom čo dôsledky brexitu pocítili na vlastnej koži v podobe dôkladnej hraničnej kontroly. Okrem našej parnerskej školy, samozrejme, nesmela chýbať prehliadka Londýna, kde okrem známych historických pamiatok navštívili aj muzikál Mary Poppins

September 2019 (Brusel, Londýn, Brighton, Oakwood)

Po prvých dvoch týždňoch nového školského roka sa študenti piateho ročníka vybrali už po tretíkrát na návštevu Spojeného kráľovstva. Prvou zastávkou však bol Brusel, v ktorom strávili niekoľko hodín, aby videli Múzeum Európskej histórie, Parlamentárium a niekoľko historických pamiatok mesta. Ich kroky ďalej smerovali späť do autobusu, v ktorom prespali ďalšiu noc až pricestovali do cieľa. Anglicko ich privítalo zaplavené slnečnými lúčmi a príjemnými 24 stupňami. Počas celého týždňa mali naozaj pestrý program. Okrem čakania v ranných zápchach sa zúčastnili vyučovania v partnerskej škole v Readingu. Zopakovali si zákony fyziky, získali nové poznatky na teoretickej hodine telesnej výchovy a nahliadli tiež do sveta biznisu. Hneď po škole si doplnili zásoby potravín v miestnom supermarkete a neskôr si vychutnali atmosféru nádherného Windsoru.

Nasledujúce dopoludnie strávili v prímorskom Brightone, ktorý všetkých očaril svojou jedinečnosťou. Študenti v malých skupinkách objavovali zaujímavé zákutia a mnohé zaujímavosti, ktoré toto mesto ponúka. Poobede sa venovali rôznym aktivitám v lezeckom centre, ktoré sa nachádzalo v areáli, v ktorom boli ubytovaní. Otestovali tak svoju vytrvalosť, zdatnosť, pevnú vôľu a tímovú prácu. Vo štvrtok absolvovali prehliadku univerzity v Oxforde s pútavým výkladom miestneho študenta. Neskôr mali možnosť prejsť si celé mesto a spoznávať jeho krásy každý po svojom. Posledný deň v Anglicku strávili v Londýne. Hneď zrána navštívili St. Mary’s University, ktorá ich zaujala hlavne svojim moderným vybavením a obrovskými priestormi s rôznymi telocvičňami, ihriskami, fitnes centrom a vlastnou kaviarňou. Ďalšou zastávkou bola University College London, ktorá taktiež ponúka množstvo študijných odborov. Posledné hodiny v Spojenom kráľovstve niektorí strávili nákupmi darčekov na Oxford Street, niektorí na polícii riešili zmiznutie peňaženky. V neskorých nočných hodinách nasadli do autobusu, aby prechodom cez Francúzsko, Nemecko a Česko pricestovali do rodného Slovenska unavení, dolámaní ale plní nezabudnuteľných zážitkov a nových poznatkov.

Chceme sa preto poďakovať pánovi riaditeľovi Šmilňákovi, ktorý nám dal takúto možnosť, pani učiteľke Laktičovej a Tomčíkovej za ich trpezlivosť, obetavosť, starostlivosť a oporu v neznámom svete. Srdečná vďaka patrí aj pánom šoférom, ktorí nás bezpečne sprevádzali po celý čas.

J. Chovancová, G – 5.A

Jún 2019 (Chertsey, Windsor, Londýn)

Program Erasmus+ opäť umožnil jednej triede z našej školy, tentokrát druhákom, vycestovať do partnerskej školy v Chertsey v Spojenom kráľovstve. Program výmeny bol veľmi bohatý. Obsahoval spoločné učenie na bežných hodinách s britskými študentmi, osobitne pre našu výmenu odučené hodiny, ktoré boli vedené britskými pedagógmi a na ktorých sa diskutovalo v témach týkajúcich sa dejepisu, geografie, náboženstva a informatiky. Naši študenti mali možnosť odskúšať si aj hodiny, ktoré sa na Slovensku na gymnáziách už neučia – hudobnú výchovu (Music), varenie (Food Technology), techniku (Technology) a výtvarnú výchovu (Art). V Londýne, ktorý je od Chertsey vzdialený 30 km, sme si vychutnali pohľad na centrum mesta z 35 poschodia budovy The Sky Garden, navštívili sme The British Museum a deň sme ukončili nákupmi na Oxford Street. Nezabudnuteľným bol aj výlet do kráľovského mestečka Windsor. Okrem toho sme mali aj piknik pri jazere Virginia Waters, grilovačku na školskom dvore a zahrali sme si aj futbal a softball. Bol to pre všetkých veľmi pekný a prínosný týždeň a tešíme sa na návštevu partnerskej školy u nás v októbri.     

Jún 2019 (Reading, Oxford, Londýn)

Prvý júnový týždeň sa u prvákov bilingvalistov niesol v znamení dlho očakávanej návštevy našej partnerskej školy vo Veľkej Británii. V nedeľu 2.júna sme vyrazili z Bardejova a hneď od prvých minút sme začali zbierať nezabudnuteľné zážitky. Tým najväčším bola určite plavba trajektom z mesta Dunkerque (Francúzsko) do prístavu Dover v Anglicku. Po príchode na miesto nás privítal riaditeľ našej partnerskej školy v Readingu Mr. Simon Utley spolu so svojou asistentkou Mrs. Sue Matthews.

V utorok sme navštívili našu partnerskú školu “Blessed Hugh Faringdon school“ v Readingu, kde sme sa aktívne zapájali do vyučovacieho procesu spolu s našimi anglickými spolužiakmi. Navzájom sme sa obohacovali nielen vedomosťami a zručnosťami, ale najmä komunikáciou v anglickom jazyku. V stredu sme navštívili jednu z najstarších a najlepších univerzít na svete – Univerzitu v Oxforde. Po chodbách tejto prestížnej univerzity nás sprevádzali študentky, ktoré tu študujú. Bolo veľmi zaujímavé vidieť priestory, kde sa bežný smrteľník nedostane. Okrem 27 britských premiérov, tu študoval napríklad aj „Mr. Bean“. Interaktívnou a veľmi pútavou prednáškou nás obohatil aj pracovník Prírodovedného Múzea v Oxforde a deň sme ukončili “puntingom“ na rieke Temža. Vo štvrtok nás prijali a povzbudili zástupcovia školstva na mestskom úrade v Readingu, a poobede sme sa opäť stretli s našimi anglickými spolužiakmi v škole, kde sme mali spoločnú záverečnú sv.omšu. Nádherný a hodnotný týždeň sme ukončili v Londýne, kde sme obdivovali známe pamiatky ako napríklad Tower of London, Tower Bridge, Big Ben, London Eye, Houses of Parliament, Trafalgar Square a samozrejme nechýbala ani žiakmi ospevovaná Oxford Street, kde si každý prišiel na svoje. Napokon sme sa všetci spokojní a šťastní vybrali späť domov. Do nášho rodného Bardejova sme prišli v nedeľu nadránom.

Počuť cudzí jazyk v reálnom prostredí a byť v neustálom kontakte s anglicky hovoriacimi kamarátmi je na nezaplatenie. Ďakujeme všetkým, ktorí na nás mysleli. Už v októbri privítame na našej škole našich anglických spolužiakov. Tešíme sa na ďalšie spoločné slovensko-anglické zážitky.

Júl 2018 (Chertsey, Windsor, Londýn)

Program Erasmus+ opäť umožnil druhákom vycestovať do partnerskej školy v Chertsey v Spojenom kráľovstve a zažiť týždeň, v ktorom sme sa spolu učili, diskutovali na rôzne témy, spoznávali okolie, navštívili známe miesta a upevňovali priateľstvá. Okrem iného navštívili aj Londýn a Windsor.

16. - 23. jún 2018 (Reading, Oxford, Londýn)

Naši prváci mali možnosť navštíviť koncom šk. roka našu partnerskú školu v Readingu. Okrem toho navštívili aj Oxford a Londýn.

18. - 23. jún 2017 (Londýn, Reading)

18. jún 2017 – na tento dátum sme sa všetci žiaci prvého ročníka gymnázia tešili celý školský rok. Bol to totiž dátum nášho odchodu do Londýna. Tento pre nás priam nemožný sen sa nakoniec vyplnil minulý týždeň. Do Londýna sme sa dopravili letecky. Keď sme sa už dostali do oblakov, bol to skvelý pocit a nikto sa nevedel dočkať kedy konečne pristaneme.

Ak vám niekto niekedy povie „upršaný Londýn“, prosím neverte mu. Hneď ako sme vystúpili, nás zaplavila vlna teplých, slnečných lúčov. Keďže sme všetci mali na sebe hrubé svetre alebo nepremokavé bundy, trvalo nám hodnú chvíľu kým sme to všetko zo seba zvliekli. Takéto počasie sa nás držalo celý nasledujúci týždeň. Aj napriek únave z letu sme boli plní očakávania a neprekážalo nám ani neúprosné slnko. Čakali sme len, kedy už budeme konečne na ubytovni. Poviem vám, že nikto nečakal v akých krásnych priestoroch saleziánskeho domu budeme ubytovaní. Dokonca aj izby boli veľmi pekné, jednoducho povedané, cítili sme sa ako v hoteli. Raňajky aj večeru sme si mohli vždy vybrať. Jedlo nám zabezpečovala Andrea (veľmi milá Slovenka, ktorá tam pôsobí a pracuje). Hneď v nedeľu sme sa išli prejsť do mesta. Prechádzali sme okolo St. Paul’s Cathedral, v ktorej sme si neskôr vypočuli večerné vešpery. Navštívili sme veľa múzeí a galérií ako napríklad: British Museum, the  Natural History Museum,  the National Gallery, Museum of London,…

Taktiež sme videli mnoho krásnych námestí ako Trafalgar square, Leicester square  či veľa rôznych pamiatok. Počas jednotlivých dní sme navštevovali  naše partnerské školy. Prvé tri dni sme strávili v St. John Bosco College a vo štvrtok sme sa dvanásti  aj s pánom riaditeľom vybrali do novej partnerskej školy v Readingu. Tento deň sme si užili naplno. Privítali nás so slovenskými vlajkami na dverách a s úsmevmi na tvárach. Žiaci nás prekvapili svojou láskavosťou, ochotou a hlavne zvedavosťou.  Po zoznámení sa  s novými kamarátmi sme sa vybrali do tried, kde sme sa  zapojili do vyučovania. Ako spomienku na nich nám venovali knihu o našom partnerstve so školou. Po tomto zážitku sme sa vrhli na nákupy, kde sme oprášili naše peňaženky.

Najnáročnejšou úlohou pre nás bolo  rozlúčiť sa s miestom, kde sme prežili krásne chvíle s priateľmi a učiteľmi. Zároveň sa týmto chceme poďakovať našim dvom  úžasným učiteľkám Erike Laktičovej a Agnese Ceľuchovej, ktoré sa o nás starali  po celú tú dobu a bez nich by to nebolo ono !!! Samozrejme nesmieme zabudnúť na pána riaditeľa Šmilňáka a dona Fabiána, ktorí taktiež tvorili dôležitú súčasť nášho tímu.  A preto Vám venujeme jedno, dve aj tri veľké ĎAKUJEME.

Žiačky prvého ročníka

Október 2016 (Londýn)

Naši druháci už po druhýkrát zavítali do Anglicka a navštívilii partnerskú školu St John Bosco College. Keďže patrón našej školy sv. Ján Bosco je zakladateľom Saleziánov, londýnske saleziánske školy nás prijali ako sesterskú školu a ponúkli nám spoluprácu pri vzdelávaní študentov, pedagógov, i pri tvorbe moderného školského vzdelávacieho programu.

22. - 28. november 2015 (Chertsey, Londýn)

Tento rok sa nám, prvákom bilingválneho gymnázia, otvorili brány Veľkej Británie. Dňa 22.11. sme začali cestu do vysnívaného Anglicka, konkrétne do partnerskej školy v Chertsey. Naša partnerská škola bola veľká, moderná a fungovala ako jedná veľká rodina. Žiaci tejto školy nás prijali za svojich, ukázali nám areál školy, porozprávali sme sa o rôznych veciach a my sme ich, samozrejme, naučili niečo po slovensky. Prežili sme krásne dni, plné zábavy a smiechu. Na konci dňa sme si s učiteľmi zaspievali, zatancovali, a tak vytvorili skvelú večernú atmosféru. Bez nich by to určite nebolo ono.  V posledný deň sme sa presunuli do našej druhej partnerskej školy, Salesian Don Bosco College v centre Londýna, ktorá bola otvorená len pred pár týždňami. Celá budova bola moderná, priestranná a s najnovšími pomôckami pre študentov.

Sme vďační všetkým našim učiteľom, ktorí prispeli svojou troškou k super nálade, no tak isto aj k vybaveniu celého projektu. Aby sme si splnili naše túžby poznávania mesta, vybrali sme sa po vyučovaní priamo do centra Londýna, kde sme si pozreli nádherné pamiatky tohto mesta, navštívili sme Múzeum voskových figurín slávnych osobností Madame Tussauds, zažili sme jazdu na London Eye, kde sme si mohli pozrieť celý Londýn z vtáčej perspektívy.  Nakoniec sme mali nákupnú horúčku na Oxford Street, kde sme predovšetkým mysleli na svojich najbližších a kúpili sme im suveníry, ako pamiatku na tento krásny výlet. Nechcelo sa nám odísť, ale ostali nám nádherné spomienky na našu prvú, no určite nie poslednú návštevu. Naša partnerská škola na okraji Londýna – Salesian school Chertsey patrí medzi najlepšie stredné školy vo Veľkej Británii. V spoločnom projekte pracujeme na skvalitnení školského vzdelávacieho programu. Projekt bude trvať viac ako 2 roky a  zapojili sme doň všetkých prvákov a vyučujúcich bilingválneho gymnázia.

Tento zájazd nás okrem vreckového nič nestál, pretože bol finanovaný prostredníctvom európskeho programu ERASMUS+.

Monika Kvaková, G – 1.A

Cirkevná spojená škola

Jiráskova 5

085 27 Bardejov

Telefón – sekretariát: 054/4722848

Cirkevná základná škola

sv. Egídia

Gymnázium sv. Jána Bosca