Pobyt v Anglicku

Bola septembrová sobota. Slnko svietilo vysoko na oblohe, no ostrý vietor práve sa začínajúcej jesene prinútil všetkých prítomných obliecť si teplé mikiny. Stáli tam s veľkými kuframi a netrpezlivo čakali, kým ich vyzdvihne autobus.
Po prvých dvoch týždňoch nového školského roka sa študenti piateho ročníka vybrali už po tretí krát na návštevu Spojeného kráľovstva. Prvou zastávkou však bol Brusel, v ktorom strávili niekoľko hodín, aby videli Múzeum Európskej histórie, Parlamentárium a niekoľko historických pamiatok mesta.
Ich kroky ďalej smerovali späť do autobusu, v ktorom prespali ďalšiu noc až pricestovali do cieľa. Anglicko ich privítalo zaplavené slnečnými lúčmi a príjemnými 24 stupňami. Počas celého týždňa mali naozaj pestrý program. Okrem čakania v ranných zápchach sa zúčastnili vyučovania v partnerskej škole v Readingu. Zopakovali si zákony fyziky, získali nové poznatky na teoretickej hodine telesnej výchovy a nahliadli tiež do sveta biznisu. Hneď po škole si doplnili zásoby potravín v miestnom supermarkete a neskôr si vychutnali atmosféru nádherného Windsoru.
Nasledujúce dopoludnie strávili v prímorskom Brightone, ktorý všetkých očaril svojou jedinečnosťou. Študenti v malých skupinkách objavovali zaujímavé zákutia a mnohé zaujímavosti, ktoré toto mesto ponúka. Poobede sa venovali rôznym aktivitám v lezeckom centre, ktoré sa nachádzalo v areáli, v ktorom boli ubytovaní. Otestovali tak svoju vytrvalosť, zdatnosť, pevnú vôľu a tímovú prácu.
Vo štvrtok absolvovali prehliadku univerzity v Oxforde s pútavým výkladom miestneho študenta. Neskôr mali možnosť prejsť si celé mesto a spoznávať jeho krásy každý po svojom.
Posledný deň v Anglicku strávili v Londýne. Hneď zrána navštívili St. Mary’s University, ktorá ich zaujala hlavne svojim moderným vybavením a obrovskými priestormi s rôznymi telocvičňami, ihriskami, fitnes centrom a vlastnou kaviarňou. Ďalšou zastávkou bola University College London, ktorá taktiež ponúka množstvo študijných odborov.
Posledné hodiny v Spojenom kráľovstve niektorí strávili nákupmi darčekov na Oxford Street, niektorí na polícii riešili zmiznutie peňaženky.
V neskorých nočných hodinách nasadli do autobusu, aby prechodom cez Francúzsko, Nemecko a Česko pricestovali do rodného Slovenska unavení, dolámaní ale plní nezabudnuteľných zážitkov a nových poznatkov.
Chceme sa preto poďakovať pánovi riaditeľovi Šmilňákovi, ktorý nám dal takúto možnosť, pani učiteľke Laktičovej a Tomčíkovej za ich trpezlivosť, obetavosť, starostlivosť a oporu v neznámom svete. Srdečná vďaka patrí aj pánom šoférom, ktorí nás bezpečne sprevádzali po celý čas.

 

Júlia Chovancová, G – 5.A